Antyrefleks w okularach – do czego jest nam potrzebny?
Badanie IQS przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że aż 70% Polaków skarży się na problemy ze wzrokiem. Jednocześnie 1/3 z nich unika wizyty u okulisty. Po poradę do specjalisty udajemy się dopiero wtedy, gdy sami nie jesteśmy już w stanie sobie pomóc. Często skłania nas do tego praca biurowa, która bardzo angażuje wzrok. Aby zapobiec jego przemęczeniu, okuliści zalecają noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną. Jakie jest jej zadanie?
Czym jest powłoka antyrefleksyjna?
Powłoka antyrefleksyjna jest obecnie standardowym wyposażeniem soczewek okularowych. Wciąż nie brakuje jednak osób, które nie do końca zdają sobie sprawę z jej funkcji. Powłoka antyrefleksyjna jest cienką, dodatkową warstwą, którą pokrywa się soczewkę z każdej strony. Wygasza ona wszelkie odbicia światła, które pojawiają się na powierzchni okularów. Często nawet nie dostrzegamy tych zjawisk optycznych, które rejestrują oczy. A niestety działają one negatywnie na nasz wzrok. Po całym dniu wytężonej pracy oczy są zmęczone, zaczerwienione, pieką i łzawią. Objawem przepracowania mogą być też bóle głowy, które rzadko kojarzymy z przemęczeniem oczu.
Zalety powłoki antyrefleksyjnej
Jak tłumaczy specjalista z Zakładu Optycznego Anna Stanisławek we Wrocławiu – soczewki z powłoką antyrefleksyjną chronią wzrok przed nadmiernym przeciążeniem. Zapobiegają również pogłębianiu się wad wzroku. Dodatkowa warstwa na soczewce chroni ją przed zarysowaniem. Pamiętajmy, że nawet niewielkie uszkodzenie szkieł okularowych może być fatalne w skutkach. I nie chodzi tu o nieplanowany wydatek na zakup nowej pary soczewek, ale o pogorszenie się wzroku, jeśli nadal korzystać będziemy z porysowanych szkieł. Ponadto powłoka antyrefleksyjna ułatwia utrzymywanie okularów w czystości.
Dla kogo przeznaczone są okulary z powłoką antyrefleksyjną?
Tak naprawdę każda osoba nosząca okulary doceni fakt, że wzbogacone są one o antyrefleks. Jednak najbardziej zadowoleni powinni być kierowcy, pracownicy biurowi i każdy, kto musi pracować przy sztucznym oświetleniu. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną pozwalają oglądać świat w większym kontraście, widzieć wyraźniej. Ponadto umożliwiają rozmówcy spoglądanie nam w oczy bez konieczności obserwacji odbić, które pojawiają się na powierzchni naszych okularów.
Jak czyścić soczewki pokryte powłokami uszlachetniającymi?
Soczewki okularowe wymagają szczególnej pielęgnacji. Przed ich czyszczeniem powinniśmy dokładnie umyć ręce. Szkła i oprawki można myć pod bieżącą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Po zakończeniu tej czynności należy strząsnąć z okularów nadmiar wody i osuszyć je ściereczką z mikrowłókna. W momencie gdy nie korzystamy z okularów, przechowujmy je w etui.
Soczewka z antyrefleksem
Soczewka bez antyrefleksu